Granty 2017
   Publikacje
   Współpracujemy z...
KURSY DLA NAUCZYCIELI KLAS I-III


Uczymy, bawiąc - działania twórcze w edukacji wczesnoszkolnej

Program kursu:
  • Rola zabawy w rozwoju i wychowaniu dziecka w wieku wczesnoszkolnym
  • Stymulacja rozwoju dziecka
  • Planowanie i wykorzystanie metod twórczych i metod aktywizujących

Czas trwania: 15 godz.


Zabawy teatralne w edukacji wczesnoszkolnej

Program kursu:
  • Istota zabawy w kotekście rozwoju mowy, myślenia i aktywności
  • Dziecko widzem - rozwijanie postaw twórczych w zakresie odbioru sztuki teatralnej
  • Dziecko aktorem - uczenie wyrażania emocji na podstawie wchodzenia w role
  • Budowanie pozytywnych relacji w grupie: ćwiczenia integracyjne, aktywizujące, pobudzajace kreatywność
  • Ćwiczenia uruchamiające ekspresję werbalną i niewerbalną: niekonwencjonalne gry i zabawy teatralno - muzyczne jako tworzywo sceniczne

Czas trwania: 5-10 godz.


Projekty edukacyjne w klasach I-III
ścisłe zasady realizacji projektu

Program kursu:
  • Opracowanie celów projektu
  • Działania zespołowe uczniów
  • Prezentacja projektu

Czas trwania: 5-10 godz.


Trudności w nauce występujące u uczniów
edukacji wczesnoszkolnej

Program kursu:
  • Na czym polegają wcześnie występujące trudności w uczeniu się?
  • Jak dochodzi do powstawania wcześnie występujących trudności
    w uczeniu się
  • Skuteczne sposoby pracy z dzieckiem- pomoc, wsparcie, rodzaje terapii.

Czas trwania: 15 godz.


Dysleksja, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia
w edukacji wczesnoszkolnej

Program kursu:
  • Przyczyny występowania tych zaburzeń
  • W jaki sposób i kiedy można je rozpoznawać?
  • Jakie formy terapii są najskuteczniejsze?
  • Praca z dzieckiem- obszary w zakresie których należy udzielić dziecku wsparcia
    i zastosowac ukierunkowane metody pracy

Czas trwania: 15 godz.


Matematyka w edukacji wczesnoszkolnej

Program kursu:
  • Nauczanie matematyki a nowa podstawa programowa
  • Zmiana metod i form pracy w nauczaniu matematyki
  • Wspomaganie rozwoju czynności ważnych dla uczenia się matematyki
  • Zabawy, gry, sytuacje zadaniowe w edukacji matematycznej.

Czas trwania: 15 godz.


Diagnoza dojrzałości szkolnej u progu klasy I

Program kursu:
  • Co to jest dojrzałość szkolna dziecka i dojrzałość placówek edukacyjnych
  • Jakie są typowe 5-latki - co o nich powinniśmy wiedzieć?
  • Dlaczego 5-latki i 6-latki tak się różnią od siebie - skok rozwojowy
  • Jakie są typowe 6-latki - co o nich powinniśmy wiedzieć?
  • Jak możemy poznawać dzieci i ich możliwości rozwojowe - metody poznawania
    i oceniania poziomu rozwoju dzieci
  • Arkusz diagnozy dojrzałości szkolnej 5 i 6 latka

Czas trwania: 15 godz.


Pomiar dydaktyczny w edukacji wczesnoszkolnej

Program kursu:
  • Cele ogólne i operacyjne
  • Narzędzia pomiaru dydaktycznego
  • Planowanie testu osiągnięć szkolnych ucznia
  • Budowa zadań pisemnych
  • Analiza jakościowa, ilościowa zadań
  • Analiza i ocena testu

Czas trwania: 50 godz.


Metodyka zajęć korekcyjno - kompensacyjnych w kl. I - III

Program kursu:

  • Rodzaje i objawy dysleksji i dyskalkulii rozwojowej
  • Diagnozowanie dziecięcych kompetencji
  • Nowe metody nauki czytania i pisania
  • Zasady prowadzenia zajęć
  • Etapy korekcji
  • Budowa scenariusza zajęć
  • Dobór ćwiczeń do poszczególnych rodzajów zaburzeń

Czas trwania: 30 godz.


Wykorzystanie metod aktywizujących i technologii komputerowej
w edukacji - prezentacje multimedialne

Program kursu:
  • Obsługa i użytkowanie kamery internetowej, aparatu cyfrowego.
  • Prawa autorskie. Piractwo komputerowe i legalność oprogramowania. Rozpoznawanie plagiatów.
  • Pliki graficzne - konwersja i edycja, właściwości plików.
  • Instalacja oprogramowania dodatkowego (Adobe Creator, PDF Creator). Tworzenie plików PDF.
  • Instalacja oprogramowania dodatkowego (MS Windows Media Player, MS Windows PhotoStory).
  • Konwersja plików audio do formatu MP3.
  • Wideo-prezentacja na podstawie zdjęć z użyciem programu PhotoStory.
  • Skanowanie dokumentów.
  • Praca programem Movie Maker.
  • Tworzenie prezentacji multimedialnych przydatnych do wykorzystywania
    na lekcjach za pomocą programu PowerPoint

Czas trwania: 15 - 25 godz.


Integracja na I etapie kształcenia

Program kursu:
  • Muzyka i ruch w nauczaniu zintegrowanym
  • Komputerowe programy do kl. I - III
  • Dysleksja - etiologia, patomechanizmy, symptomatologia, dydaktyka i terapia

Czas trwania: 30 godz.


Edukacja wczesnoszkolna w obliczu reformy

Program kursu:
  • Uczeń 6-letni i 7-letni, zmiany rozwojowe
  • Odkrywanie u dzieci tego co niepowtarzalne i najlepsze
  • Wspieranie zdolności dziecka

Czas trwania: 8 godz.


"Ja Europejczyk" - jak uczyć o integracji europejskiej w klasach młodszych

Program kursu:
  • Portret młodego Europejczyka a tożsamość europejska
  • Aktywności europejskie młodych
  • Projekty europejskie
  • Pozyskiwanie funduszy UE

Czas trwania: 25 godz.


Muzyka i ruch w pracy z dziećmi

Program kursu:
  • Rola muzyki w procesie lekcyjnym, dydaktycznym, wychowawczym
  • Podstawy teoretyczne układów tanecznych
  • Metodyka prowadzenia zajęć muzyczno - ruchowych
  • Warsztaty taneczne

Czas trwania: 20 godz.


Biblioterapia jako niekonwencjonalna metoda pracy z uczniem

Program kursu:
  • Wstęp do biblioterapii, biblioteka w szkole
  • Biblioterapia jako rodzaj biblioterapii w procesie wspierania
    i oddziaływania terapeutycznego
  • Metody poznania i integracji grupy
  • Wykorzystanie utworu literackiego w kształtowaniu właściwych postaw
    dzieci i młodzieży
  • Przeprowadzenie i omówienie zajęć biblioterapeutycznych
    z wykorzystaniem tekstów literackich

Czas trwania: 20 godz.


Zajęcia muzyczno ruchowe, taniec na zajęciach z kultury fizycznej

Program kursu:
  • Podstawy teoretyczne układów tanecznych
  • Metodyka prowadzenia zajęć muzyczno - ruchowych
  • Warsztaty taneczne
  • Tworzenie układów tanecznych

Czas trwania: 18 godz.


Metoda wspomagająca rozwój dziecka. Ruch rozwijający Weroniki Sherborne
- warsztaty wprowadzające do metody

Program kursu:
  • Praca z dziećmi w młodszym wieku szkolnym
  • Przygotowanie do zajęć z dziećmi niepełnosprawnymi, nadpobudliwymi psychoruchowo, autystycznymi,
    upośledzonymi umysłowo, niewidomymi
    i głuchymi

Czas trwania: 5 godz.


Podstawy psychologiczne i dydaktyka dzieci upośledzonych
umysłowo w szkole masowej

Program kursu:

  • Podstawowe pojęcia związane z upośledzeniem umysłowym
  • Psychologiczna charakterystyka dzieci
  • Metody i formy pracy z dzieckiem upośledzonym

Czas trwania: 5 godz.


Proces nauczania i wychowania w klasach integracyjnych

Program kursu:
  • Opracowywania arkuszy określających potrzeby specjalne uczniów
  • Redagowania scenariuszy i konspektów zajęć dla klas integracyjnych
  • Konstruowania kart osiągnięć postępów ucznia
  • Konstruowania arkusza obserwacji zachowań ucznia w klasie integracyjnej
  • Opracowywania kart umiejętności ucznia

Czas trwania: 25 godz.


Ciekawe zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I - III:
propozycje rozwiązań metodycznych

Program kursu:
  • Budowanie programu zajęć pozalekcyjnych - przepisy prawne
  • Tworzenie, modyfikacja, realizacja i ocena programu
  • Rozwiązania metodyczne - propozycje zajęć

Czas trwania: 10 godz.


Praca metodą projektu w klasach I-III

Program kursu:
  • Rola nauczyciela w pracy uczniów nad projektem
  • Praca w grupach nad projektem
  • Zadania uczniów do realizacji
  • Prezentacja i ewaluacja projektu uczniowskiego

Czas trwania: 10 godz.


Formy pracy z tekstem literackim w klasach I - III

Program kursu:

  • Rola tekstów literackich w pracy dydaktyczno - wychowawczej
  • Poziomy rozumienia
  • Formy pracy z tekstem literackim
  • Literatura współczesna dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym
    (polska i zagraniczna) - propozycje

Czas trwania: 10 godz.


Uczeń zdolny - formy pracy z uczniem zdolnym w klasach I - III

Program kursu:

  • Pojęcie zdolności i uzdolnień, uzdolnienia twórcze
  • Diagnozowanie zdolności i postaw twórczych
  • Syndrom nieadekwatnych osiągnięć jako niepowodzenie szkolne uczniów zdolnych
  • Formy pracy, opieki nad uczniem zdolnym w klasach I - III

Czas trwania: 10 godz.


Nowoczesne środki technologii informatycznej
w nauczaniu zintegrowanym

Program kursu:

  • Podstawowe usługi systemu operacyjnego, zarządzanie zasobami
  • Redagowanie tekstów za pomocą komputera
  • Podstawy pracy w Internecie
  • Praca z programami multimedialnymi
  • Tworzenie dokumentów rysunkowych

Czas trwania: 25 godz.


Jak mówić, żeby dzieci się uczyły?

Program kursu:

  • Komunikacja pomiędzy wychowawcą i dzieckiem, jej znaczenie w rozwoju dziecka
  • Jak pomóc dzieciom, aby radziły sobie z własnymi uczuciami
  • Jak stosować granice by zachować szacunek wobec siebie i dziecka
  • Wspólne rozwiązywanie problemów: sześć krokó, które rozbudzają twórczy
    zapał dzieci i ich zaangażowanie

Czas trwania: 5-10 godz.


Pieniądze można wpłacać na podany niżej numer konta lub osobiście
w biurze SDKO. Formularz zgłoszeniowy można pobrać stąd: FORMULARZ .

BGŻ s.a. O/Radom 81 2030 0045 1110 0000 0016 5390


Studium Doskonalenia
Kadr Oświatowych

Placówka akredytowana

ul. Traugutta 61
26-600 Radom

tel.: (048) 340 22 18
tel./fax: (048) 340 24 40
kom.:663-909-347

e-mail: sdk5@wp.pl
www.sdk.edu.pl

SEKRETARIAT CZYNNY: wtorek - piątek 8.30 - 15.30
sobota - niedziela 8.00 - 12.30

PONIEDZIAŁEK - NIECZYNNE

Gadu-Gadu: 7851114